Umíte využít vzácný odpad?


Než vynesete odpad z kuchyně do popelnice a zbavíte se ho nenávratně, přečtěte si několik tipů. Třeba si to ještě rozmyslíte!

 

Banánové slupky

Můžete si s jejich pomocí vyrobit výborné hnojivo na zalévání rostlin. Prospívá prý hlavně růžím. Stačí slupky namočit na dva dny do vody a je to. Zálivka je hotová. Vylouhované slupky se dají dát do květináče a zakrýt částí zeminy. Také je můžete dát ke kořenům rostlin při sázení nebo přesazování rostlin. Slupka od banánu je též dobrým přírodním čističem kožené obuvi. Můžete s ní přetřít i zaprášené listy rostlin, budou krásně lesklé. Jestli vás trápí bradavice, slupka od banánu též pomůže. Vystřihněte z ní kolečko a vnitřní stranou přilepte náplastí k bradavici. Měla by odpadnout. Pomůže též při poštípání od komárů či jiných „hmyzáků“. Stačí štípance potírat vnitřní stranou a úleva se brzy dostaví.

 syrová vejce

Vaječné skořápky

Pokud je dobře vysušíte, můžete je použít jako drenážní vrstvu do květináčů a truhlíků. Dají se použít také jako potravinový doplněk – zdroj vápníku. Musí se dobře omýt, povařit, jemně rozemlít a rozpustit v citronové šťávě. Zkuste to. Musí se ale jednat o čistá vejce z ověřeného chovu. Nadrcené skořápky se dají použít i k mytí vysokých nádob. Dejte je na dno a zalijte trochou vody. Pak nádobou pohybujte a skořápky špínu „obrousí“.

 kávová lžička

Sedlina z kávy

U milovníků „turka“ je k dispozici spousta „lógru“. Ten se dá využít k čištění nádobí i jako účinný tělový peeling. Ten vyrobíte snadno tak, že sedlinu smícháte s trochou kokosového oleje nebo medu. Je také výborným hnojivem květin a udržuje v zemině vlhkost.

 citronová šťáva

Citronové slupky

Ty můžete použít jako čistidlo nerez povrchů, stačí otírání. Pokud použijete citrony, které nejsou chemicky ošetřené, můžete je nakrájet, nechat zmrazit a používat pro ochlazení a provonění nápojů v horkých dnech.

 

Jablečné slupky a ohryzky

Z těch je možné připravit zdravý jablečný ocet. Nalámejte je nebo nakrájejte a vložte do sklenice. Zalijte vodu a nechte asi deset dní kvasit. Pak přeceďte a je hotový. Slupky můžete také usušit a používat je k přípravě moc dobrého a zdravého čaje.