Samonosná schodiště bývají ozdobou interiéru

Máte v plánu rekonstruovat nebo stavět dům, jehož součástí bude i výstavba schodišť? Pak máte velmi široké pole působnosti a vyplácí se konzultovat své záměry s odborníky. Schodišť totiž existuje mnoho typů a jsou vyráběny z různých materiálů. Mezi nimi má své pevné místo i projekt samonosných schodišť.

samonosné kovové schodiště

Připevníte je během jediného dne

Přímá či některá lomená schodiště, která jsou součástí obvodové konstrukce, vyžadují náročný pracovní proces a rozhodně to není tak, že byste je za pár hodin mohli užívat. To ovšem neplatí pro samonosná schodiště, která se instalují během jednoho jediného dne, samozřejmě s ohledem na předchozí projekt a přípravu. Přípravné práce však již pochopitelně neprobíhají u vás doma.

schodiště v domě

Rychlá montáž vám pak dovolí využít schodů ihned a můžete se po nich procházet sem a tam a trénovat svalstvo dolních končetin. Mimochodem, víte, že právě chůze po schodech je ideální pro udržení potřebné fyzické kondice a psychické pohody?

Mohou být zhotovené ze dřeva

Dřevěné schody v domě jsou dokonalou ozdobou interiéru a asi nikdo o tom nepochybuje. U vřetenových či samonosných schodišť vyniknou ještě víc, jednotlivé schodnice mohou být uzavřené nebo otevřené, jinými slovy, mohou mít mezi nimi uzavřenou mezeru pomocí podschodnic (podstupnic). Vše záleží na vašem vkusu a výběru materiálu, typu dřeva, jeho povrchové úpravě, případně bezpečnostním prvkům.

Bezpečnost je u samonosných schodišť velmi důležitá, je zajištěna zábradlím a na samotných schodnicích mohou být umístěné protiskluzné plošky, např. koberečky, protiskluzné pásky, drsný povrch s oblázky atp.

A co se týče samotného projektu schodiště, ten je u vřetenových i samonosných konstrukcí výhodnější kvůli vyšší flexibilitě v daném terénu. Mnohdy tu vystačíte s velmi omezeným prostorem, jemuž se schody přizpůsobují, nikoli naopak.